Продължаваме с разходката в Палермо. Оказа се, че градчето има какво да ни покаже и въпреки не дотам чистите улици, нас ни очарова. Предупредиха ни за два квартала, които не се препоръчват за разходка на туристите, но в действителност не ги посетихме по-скоро заради ограниченото време, с което разполагахме.
Вървим по Via Maqueda и стигаме до фонтана Претория на площад Претория (Piazza Pretoria). Заради неприемливата голота на мъжките и женски фигури около фонтана площадът е известен и като Площада на срама или Пиаца дела Вергоня (Piazza della Vergogna). Говори се, че местните монахини се вбесили от това безсрамие и откъртили носовете на мъжките фигури, защото се свеняли да посегнат на други части. Фонтанът е дело на флорентинеца Камило Камиляни, а е поръчан от испанския вицекрал дон Педро ди Толедо за резиденцията му в Тоскана. След смъртта му синът му го продава на градския съвет на Палермо. Скулпторите били транспортирани една по една и монтирани на площада през 1573 година.
Впечатлява ни и подвижната Апе-джелатерия между фонтана Претория и Куатро Канти. Изглежда Апе-тата имат доста широко приложение.
Площад Куатро Канти (Quatro Canti или Четирите Кьошета) е създаден между 1608г. и 1620г. Първоначално името е било Пиаца Вилена на името на херцога на Вилена, испански вицекрал, поръчал изграждането на площада и четирите барокови двореца около него.
Фасадата на всеки от тези дворци е разделена на три по дължина и ширина, като средните части са обособени с по две колони, представляващи трите основни стила на древния свят: дорийски, йонийски и коринтски. Между тях са разположени статуи, като най-близката до земята символизира един от четирите сезона. Статуите на средния ред са на четиримата испански крале на Сицилия, а скулпторите от най-горния ред са на четиртите светици покровителки (Кристина, Нинфа, Олива и Агата) на кварталите в стария град, очертани от улиците излизащи на Куатро Канти - съответно Калса (югоизток), Амалфитания (североизток), Синкалди (северозапад) и Албергерия (югозапад).
Театро Масимо (Teatro Massimo). Това е третият по големина оперен театър в света и е строен през 1875г.-1897г.
Teatro Politeama Garibaldi. Името му е с гръцки произход и произтича от думите "πολι" (много) e "θέαοαμαι" (наблюдавам). За разлика от "аристократичния" Театро Масимо, той е трябвало да послужи за дом на по-народни представления - оперети, фестивали и др.
Катедралата на Палермо първоначално е била византийска базилика, която през IX век е превърната в джамия, а през 1185г. е преустроена в християнски храм по заповед Уилям от Мил (известен като Гуалтиеро Офамило), английския архиепископ на Палермо.
Катедралата разгледахме само отвън, а както ни разказва National Geographic", отвътре оцелялото от нейния оригинален вид свидетелства, че мозайките (премахнати през XV век) и каменна украса са били наистина ненадминати. Вината, че сега това не е така, е на Фердинандо Фуга, архитект от XVIII век, нает да "разкраси" катедралата с барокови и неокласически "козметични средства". Фуга премахва дръвения таван, събаря няколко стени и я варосва почти изцяло отвътре. Най-голямото му престъпление е добавянето на купола (1781г.-1801г.)."
Класическият лицей "Виктор Емануил Втори"
От катедралата се отправяме към намиращия се недалеч Палацо дей Нормани (Palazzo dei Normani) и минаваме покрай хубавия парк на Villa Bonano.
Palazzo dei Normani - Дворецът на норманите - се намира на най-високата точка на стария град. Тук най-вероятно е била крепостта на всички владетели на Сицилия още от времето на финикийците. Дори сегашната сграда на това място е местният парламент на Сицилия от 1947г.
Нали знаете, че за да се опознае един град трябва да се изгубите по улиците му и да се смесите с местните. Това и направихме и ние няколко пъти...
По тази уличка дори не подозирах, че е възможно да се движат автомобили, но Палермо ни изненадва отново...
Отново Ape, този пък класическо, изпълняващо основната си транспортна функция, а не приспособено за разхождане на туристи и продажба на сладолед.
В Палермо не бързат да събират боклука...
На долната снимка синята табела с големи букви призовава "Пазете чистота", но изглежда остава незабелязана...
Отново се озоваваме на улица Via Maqueda и влизаме в двора на Университета на Палермо, чийто атриум е посветен на Джовани Фалконе и Паоло Борсалино - двамата сицилиански магистрати, превърнали се в емблема на борбата срещу мафията, и двамата загинали в бомбени атентати през 1992 г. в разстояние от няколко месеца. Джовани Фалконе заедно със съпругата му Франческа Морвило и трима телохранители са взривени в брониран автомобил на 23 май 1992 г. на магистралата А29 между град Палермо и летището, което сега носи името на Фалконе. На мястото на взрива покрай магистралата се поставени два обелиска с имената на загиналите.
Конче, "паркирано" за почивка преди следващата разходка с туристи...
Няколко пъти минаваме и по палермитанските пазари, който напомнят на арабските - препълнени сергийки и магазинчета, зад които продавачите се надвикват на кого стока е по-евтина и по-добра. Влизането в някой части на пазарите може леко да ви шокира, както се случи с част от нашата група, но това определено е интересно изживяване. Сицилия е заобиколена от три морета и може да намерите всякакви видове пресни морски риби и деликатеси на добри цени.
Шумни арабски пазари, мръсни улици, овехтели сгради, безумен трафик - това е Палермо, в който ние веднага се влюбихме и нямаме търпение да видим отново!
Няма коментари:
Публикуване на коментар