четвъртък, 29 септември 2016 г.

Палермо - seconda parte


Продължаваме с разходката в Палермо. Оказа се, че градчето има какво да ни покаже и въпреки не дотам чистите улици, нас ни очарова. Предупредиха ни за два квартала, които не се препоръчват за разходка на туристите, но в действителност не ги посетихме по-скоро заради ограниченото време, с което разполагахме.


Вървим по Via Maqueda и стигаме до фонтана Претория на площад Претория (Piazza Pretoria). Заради неприемливата голота на мъжките и женски фигури около фонтана площадът е известен и като Площада на срама или Пиаца дела Вергоня (Piazza della Vergogna). Говори се, че местните монахини се вбесили от това безсрамие и откъртили носовете на мъжките фигури, защото се свеняли да посегнат на други части. Фонтанът е дело на флорентинеца Камило Камиляни, а е поръчан от испанския вицекрал дон Педро ди Толедо за резиденцията му в Тоскана. След смъртта му синът му го продава на градския съвет на Палермо. Скулпторите били транспортирани една по една и монтирани на площада през 1573 година.


Впечатлява ни и подвижната Апе-джелатерия между фонтана Претория и Куатро Канти. Изглежда Апе-тата имат доста широко приложение.

Площад Куатро Канти (Quatro Canti или Четирите Кьошета) е създаден между 1608г. и 1620г. Първоначално името е било Пиаца Вилена на името на херцога на Вилена, испански вицекрал, поръчал изграждането на площада и четирите барокови двореца около него.
Фасадата на всеки от тези дворци е разделена на три по дължина и ширина, като средните части са обособени с по две колони, представляващи трите основни стила на древния свят: дорийски, йонийски и коринтски. Между тях са разположени статуи, като най-близката до земята символизира един от четирите сезона. Статуите на средния ред са на четиримата испански крале на Сицилия, а скулпторите от най-горния ред са на четиртите светици покровителки (Кристина, Нинфа, Олива и Агата) на кварталите в стария град, очертани от улиците излизащи на Куатро Канти - съответно Калса (югоизток), Амалфитания (североизток), Синкалди (северозапад) и Албергерия (югозапад).


Театро Масимо (Teatro Massimo). Това е третият по големина оперен театър в света и е строен през 1875г.-1897г.



Teatro Politeama Garibaldi. Името му е с гръцки произход и произтича от думите "πολι" (много) e "θέαοαμαι" (наблюдавам). За разлика от "аристократичния" Театро Масимо, той е трябвало да послужи за дом на по-народни представления - оперети, фестивали и др.








Катедралата на Палермо първоначално е била византийска базилика, която през IX век е превърната в джамия, а през  1185г. е преустроена в християнски храм по заповед Уилям от Мил (известен като Гуалтиеро Офамило), английския архиепископ на Палермо.


Катедралата разгледахме само отвън, а както ни разказва National Geographic", отвътре оцелялото от нейния оригинален вид свидетелства, че мозайките (премахнати през XV век) и каменна украса са били наистина ненадминати. Вината, че сега това не е така, е на Фердинандо Фуга, архитект от XVIII век, нает да "разкраси" катедралата с барокови и неокласически "козметични средства". Фуга премахва дръвения таван, събаря няколко стени и я варосва почти изцяло отвътре. Най-голямото му престъпление е добавянето на купола (1781г.-1801г.)."





Класическият лицей "Виктор Емануил Втори"

От катедралата се отправяме към намиращия се недалеч Палацо дей Нормани (Palazzo dei Normani)  и минаваме покрай хубавия парк на Villa Bonano.

Palazzo dei Normani - Дворецът на норманите - се намира на най-високата точка на стария град. Тук най-вероятно е била крепостта на всички владетели на Сицилия още от времето на финикийците. Дори сегашната сграда на това място е местният парламент на Сицилия от 1947г.



Нали знаете, че за да се опознае един град трябва да се изгубите по улиците му и да се смесите с местните. Това и направихме и ние няколко пъти...



По тази уличка дори не подозирах, че е възможно да се движат автомобили, но Палермо ни изненадва отново...



Отново Ape, този пък класическо, изпълняващо основната си транспортна функция, а не приспособено за разхождане на туристи и продажба на сладолед.

В Палермо не бързат да събират боклука...






На долната снимка синята табела с големи букви призовава "Пазете чистота", но изглежда остава незабелязана...


Отново се озоваваме на улица Via Maqueda и влизаме в двора на Университета на Палермо, чийто атриум е посветен на Джовани Фалконе и Паоло Борсалино - двамата сицилиански магистрати, превърнали се в емблема на борбата срещу мафията, и двамата загинали в бомбени атентати през 1992 г. в разстояние от няколко месеца. Джовани Фалконе заедно със съпругата му Франческа Морвило и трима телохранители са взривени в брониран автомобил на 23 май 1992 г. на магистралата А29 между град Палермо и летището, което сега носи името на Фалконе. На мястото на взрива покрай магистралата се поставени два обелиска с имената на загиналите.


Конче, "паркирано" за почивка преди следващата разходка с туристи...


Няколко пъти минаваме и по палермитанските пазари, който напомнят на арабските - препълнени сергийки и магазинчета, зад които продавачите се надвикват на кого стока е по-евтина и по-добра. Влизането в някой части на пазарите може леко да ви шокира, както се случи с част от нашата група, но това определено е интересно изживяване. Сицилия е заобиколена от три морета и може да намерите всякакви видове пресни морски риби и деликатеси на добри цени.














Шумни арабски пазари, мръсни улици, овехтели сгради, безумен трафик - това е Палермо, в който ние веднага се влюбихме и нямаме търпение да видим отново!



Снимките от блога са авторски, не претендират за невероятна фотографска стойност, но са обект на авторско право.  Пиратството ограбва, затова въздържайте се от кражби. Нарушителите ще бъдат наказвани с цялата тежест на закона!

Няма коментари:

Публикуване на коментар