Целта на екскурзията ни е да поразгледаме част от остров Сицилия, една дълго чакана и мечтана дестинация за групата, с която пътуваме. Бяхме чували, че Сицилия e различна от местата, които сме посещавали досега, както и че ако не сме видели Сицилия, значи не сме видели истинската Италия, и това ни караше да очакваме пътуването с още по-голямо нетърпение. Трябваше да бъдем на почивка, но тази седмица на острова се превърна в тур между някой от градчетата, които успяхме да посетим за краткото време, с което разполагахме.
Първият град, на който ще отдадем заслуженото внимание, разбира се, е столицата на Сицилия Палермо.
Градът има дълга история, през различните епохи е владян от араби, нормани, испанци и римляни, което е оставило следи върху него, видими и днес. Палермо е град със 720 000 жители, интересни тесни улички, впечатляващи със съчетанието на стари овехтели сгради с барокови и ренесансови църкви. Като наследство от норманите са останали катедралата в Монреале (il Duomo di Monreale) и Палацо деи Нормани (Palazzo dei Normanni).
Движението по тесните улици на автомобили и мотори е доста хаотично и се извършва по наглед неясни правила (поне за посетителите изглежда така, за местните изненадващите и често видимо невъзможни маневри изглежда не са проблем). Ако се придвижвате с автомобил в Палермо, трябва да карате с повишено внимание, а паркирането често е броня в броня.
Нашата разходка започва от централната гара и без предварителна подготовка и проучване се впускаме по някои от централните улички.
На някой от улиците кипи усилен ремонт и се вдига доста шум. Трябва да отбележа, че смяната на асфалта по улиците на Палермо става доста бързо, буквално за няколко часа и без да бъде спирано изцяло движението, което неминуемо води до неприятно сравнение с начина, по който се извършват ремонтите в България...
Емблематичните Ape (италианската дума за "пчела") - лекотоварно превозно средство на три колела, приозвеждано от 1948г. от Piaggio. Идеята за производството му е на изобретателят на Vespa (италианската "оса") авиационния инженер и дизайнер Corradino D`Ascanio и е развита от Enrico Piaggio, синът на основателя на марката Rinaldo Piaggio.
Църквите Сан Каталдо (San Cataldo) и Ла Марторана (La Martorana), намиращи се на пл. Белини (Piazza Bellini).
Сан Каталдо е норманска постройка, построена през 1160г. от Майо ди Бари, канцлер на Вилхелм I. Характерна е с норманската си архитектура и с кубетата си във формата на луковици.
Намиращата се до нея Ла Марторана е започната през 1143г., позната и с името Santa Maria Dell`Ammiraglio (Адмиралската църква Св. Мария). Макар и част от общността на Католическата църква, в нея се извършват източно-православни обреди и ритуали.
След кратка разходка в Палермо се придвиждаме с градския транспорт до катедралата в Монреале. Без колебания признавам шофьора на автобуса за един от най-добрите в бранша. Останах силно впечатлен от начина, по който умело караше автобуса по тези булеварди с мотори, изникващи отвсякъде, спиращи внезапно автомобили, буквално където и както им падне. Забелязахме, че палермитанските шофьори без колебание правят втора колона до вече паркирали автомобили, ограничавайки значително и без това тесните улици на града. На някой места трябваше да изчакаме шофьори да излязат от магазините и да преместят автомобилите си, за да може автобусът да мине. Но толкова по темата за трафика в Палермо, колкото и силно впечатление да ни бе направил той, а да се върнем към катедралата в Монреале, която се счита за най-голямото съкровище на Сицилия, съчетала арабски, нормански и византийски традиции в изкуството и архитектурата.
Пристигнахме във време, в което катедралата е затворена за почивка. Докато чакаме отново да отвори, си правим разходка в горещото време, за да разгледаме градчето.
След кратката разходка в района отново се връщаме при катедралата, за да отдадем заслуженото на този шедьовър. Катедралата е завършена 1185 година и е построена за малко повече от 10 години по прищявка на норманския монарх Вилхелм II Добрия (1153-1189г). За строежа е използван скъп мрамор, а в мозайките са използвани 2200 кг злато от най-висока проба. Според National Geographic "Катедралата в Монреале е не само най-изящната норманска постройка в Европа, а и най-забележителният образец и синтез между арабски и европейски стилове, но и дом на най-големите по площ средновековни християнски мозайки в света."
Съгласяваме се изцяло с мнението на National Geographic, великолепието на катедралата определено ни остава без дъх...
Не пропускаме да се качим на покрива на тази сграда и да се насладим на околността и Палермо отвисоко.
Снимките от този забележителен град, макар за такава кратка обиколка, не могат да се съберат в една тема, затова следва втора част с още кадри от уличките и забележителностите на сицилианската столица.
Няма коментари:
Публикуване на коментар