понеделник, 29 септември 2014 г.

Витоша

Почивен септемврийски ден, лошо и дъждовно време и какво му остава на човек освен да се разходи до Витоша за няколко часа, за да се опита да направи някоя снимка в първите дни на есента и да помръзне по пътеките между хижа Момина скала и Златните мостове.













Снимките от блога са авторски, не претендират за невероятна фотографска стойност, но са обект на авторско право. Пиратството ограбва, затова въздържайте се от кражби. Нарушителите ще бъдат наказвани с цялата тежест на закона!

Деветашка пещера и Крушунски водопади.

22 септемрви 2014г., понеделник
Почивен ден. Ясно е, че тези дестинации трябва да бъдат посещавани в делничен ден, ако искаме да се насладим пълноценно, да избегнем тълпите от туристи и да направим някоя и друга свестна снимка. Делничен ден на разположение обаче нямаме, затова пътуваме в този почивен ден към целите с надеждата да няма много хора понеже България чества своята Независимост и празничната дестинация би трябвало да е град Велико Търново.

Въоръжени с фотоапарати, пристигаме до Деветашката пещера. Знам, че вече можем да минем по новия мост над река Осъм, направен за заснемането на филма "Непобедимите" със Силвестър Сталоун и компания. Преди моста ни посреща един господин, настанен в каса-фургон, на който плащаме билетче от 3 лева на човек (преди 3-4 години нямаше такива такси, но щом е за поддръжката на пещерата, нека има). Влизаме през входа на пещерата и се сблъскваме с дървени ограждения, които я опасват цялата, а за какво служат не е ясно. Вероятно ограничават достъпа от съображения за сигурност или за да не се смущава колонията от над 35 000 прилепи, които са я избрали за свое убежище, или и двете.






Влизащите през входа на пещерата новодошли посетители изглеждат наистина миниатюрни.



Пещерата е била използвана от военните и може би ако се намираше в Русия или Северна Корея, все още щеше да има същото значение и да се използва като бункер или площадка за изтрелване на балистични ракети.










Пренасяме се при Крушунските водопади. Тук и преди години си имаше такса за посещение, само че зоната за таксуване е преместена малко по-далеч от водопадите, в началото на паркинга, за да се направи място, разбира се, на сергиите за сувенири, павилионите за скара, бира и кебапчета и пр. забавления за "ценителите на природата". Деветашката пещера нямаше много посетители, но тук си беше лудница. Скарите на барбекютата пушеха с пълна пара, имаше много хора, по тесните пътеки и мостчета покрай водопадите беше трудно за придвижване сред безкрайната върволица от разминаващи се нагоре и надолу туристи. 
Може би след павилионите за скара и бира, е нужна нова инвестиция - за светофари, които да регулират пешеходното движение. Снимки е трудно да се правят поради стремежа на множеството хора да се снимат сами с телефоните си пред интересните каскади или пък да си правят обща снимка с цялата минаваща тълпа. А пък ние ентусиастите сме помъкнали фотоапрати и стативи в тази навалица и при тази лоша светлина. Често се питах за какво ли ми е статив, след като трудно намираш място, където да застанеш, а какво остава да намериш място за статива, при това такова, на което няма опасност някой минувач да го ритне и да го запрати заедно с фотоапарата направо във водопадите.



Изключително ценен, но твърде кратък момент без туристи...











След водопадите пътят ни минава през града на люляците - Ловеч. И тук спираме за кратка разходка. Градът изглеждаше или опустял, или спокоен, не съм сигурен кое от двете е по-подходящо. В ярък констраст с тълпата при водопадите, тук по улиците имаше малко хора.
Качихме се до хълма с паметника на Левски и Ловешката крепост.

Хвърляйки поглед към града виждаме, че прогнозите на синоптиците май ще се окажат верни и тръгваме без повече да се бавим към колата.

Ето го и прочутия покрит мост на известния български архитект и строител Уста Кольо Фичето (Никола Фичев).

Някоя друга снимка от идеалния център на Ловеч.







Снимките от блога са авторски, не претендират за невероятна фотографска стойност, но са обект на авторско право. Пиратството ограбва, затова въздържайте се от кражби. Нарушителите ще бъдат наказвани с цялата тежест на закона!

Гърция част втора


След круиза до седемте острова следва посещение на остров Корфу, вторият по големина от групата на йонииските острови и апетитен залък за много нации, които са се съревновавали за надмощие върху острова през годините. Корфу е бил владение на римляните, Византия, Венеция, Неапол, Франция, Австрия, Русия, Англия.
Това е фериботът "Св. Панталеймон", който очакваме на пристанището в Игуменица, за да ни отведе до столицата на Корфу - град Керкира (това всъщност е гръцкото наименование на самия остров, "Корфу" идва от италиански).

Достигайки гр. Керкира, разбрах какъв искам да стана като порасна - капитан на кораб от тези на долната снимка...

Слизаме на пристанището от ферибота, който за разлика от корабчето, с което обикаляхме предния ден, се оказа доста по-устойчив на вълните.

Първа точка от посещението на град Керкира е Дворецът Ахилион на австрийската императрица Елизабет Баварска (Сиси).

Всички часовници в двореца са без стрелки, тъй като според суетната Сиси така времето няма да тече за нея и легендарната й красота няма да повехне.


Паметник на Ахил, чието име носи и дворецът. Императрицата е била голям почитател на древрогръцкия герой.


И не само на Ахил - Сиси е отредила значително място в двореца на героите от древногръция епос.


Зад тези колони се намира балната зала. По-късно е използвана за казино, тук е сниман един от филмите от поредицата за Джеймс Бонд.


На входа на двореца ни посреща статуя на самата Сиси в естествен ръст.


Пътят ни продължава по пътеките на града...

Летището на остров Корфу има уникално разположение: единият край на пистата е непосредствено до морето, а другият достига до улица, от която го разделя телена ограда. За да се осигури достатъчно място за пистата за излитане и кацане, е било необходимо да се насипва земна маса в залива. Очевидно това не е било достатъчно, защото казват, че понякога се налага телената ограда да се премести и пътят да се използва за продължение да пистата.

Малкото островче е т.нар. "Миши остров" или Понтикониси, а бялата сграда преди него - манастирът Влачерна. Името на острова идвало от приликата му с малко мишле, която обаче може да забележите само ако го гледате отвисоко.


Продължаваме престоя си в старата част на града.
Тази улица (на която не помня името) е била зона, в която е можело да се разхождат само венецианци, а в ден днешен и ние имаме тази чест.



Уличките са много тесни, с интересни сгради с архитектура и облик, силно повлияни от времето на италианското присъствие на острова.








Двореца на "Св. Михайл и Св. Георги" - нарича се така, тъй като е ползван за седалище на рицарите на ордена на "Св. Михаил и Св. Георги". Използван е също като резиденция на британския комисар и като лятна резиденция на гръцкото кралско семейство. 


Дворецът днес е музей за азиатски изкуства.

 Верен на своята мания, не пропускам да снимам всяка Веспа, която срещна....

И от този ъгъл....


Старата крепост на остров Корфу.

Времето ни за престой и разглеждане на гр. Керкира отново изтече неусетно и ето ни отново по обратния път към Игуменица с ферибота.

По време на почивката правим опити за нощни снимки.




Докато си експериментирахме с фотоапратите, на  отсрещния бряг над континента изглежда се заформяше буря...

Посрещане на изгрева.
На почивка сме и ранното ставане е изключително мъчително, но трябваше да си направим Септември морнинг и да посрещнем изгрева, който действа наистина ободряващо.




Лека разходка до пристанищното градче Нидри.





По крайбрежната ивица на градчето има много приятни ресторанти и кафенета.


В обобщение се оказа, че почивката в Гърция определено не е зле. Чисти плажове, кристална морска вода, вкусна храна, спокойствие, без нахални тълпи и чалга, пренебрежимо малко по-скъпо сравнено с нашето съсипано черноморие - какво повече му трябва на човек...




Снимките от блога са авторски, не претендират за невероятна фотографска стойност, но са обект на авторско право. Пиратството ограбва, затова въздържайте се от кражби. Нарушителите ще бъдат наказвани с цялата тежест на закона!