сряда, 31 декември 2014 г.

Снежна София

Винаги ми се е искало да се разходя и да снимам основните забележителности на София, покрити със сняг, но снегът в града напоследък е твърде рядко явление.  Или пък, когато вали и натрупа хубаво, имам работа и нямам шанса да се разходя в такъв момент.
Тази година отново изпуснах най-подходящия момент - деня, в който валеше пухкав сняг и все още не бяха разчистени улиците. Това обаче не ме спря да си спретна снежна разходка на следващия ден.

Кирил и Методий със снежец по лицата...
 


Температурите бяха доста под нулата, а вятърът - силен, студен и неуморен. Издуха всички неприятни мисли от главата ми, така че разходката ми подейства колкото смразяващо, толкова и ободряващо.









Въпреки че вече снимах катедралата, в която и посока да се движа, тя неизбежно влиза в обектива ми...


Съединението прави силата!

Този път имах шанса да снимам руската църква в целия й блясък след като цяло лято златните й куполи бяха покрити за реставрация.








След края на мразовитата разходка естественият завършек беше сгряване с чай и преглед на снимките.




Снимките от блога са авторски, не претендират за невероятна фотографска стойност, но са обект на авторско право. Пиратството ограбва, затова въздържайте се от кражби. Нарушителите ще бъдат наказвани с цялата тежест на закона!

сряда, 12 ноември 2014 г.

Пловдив

Пловдив е един от най-хубавите градове в България.  Има дълга история и е носил различни имена през различните епохи. Известен е също и като "Града под тепетата". До Пловдив се стига бързо и удобно от София,  много e приятен за разходка  и определено има какво да видите там. Пловдив пази доста следи от времето, когато е бил част от Римската империя и е носил името Тримонциум. Градът има къщи с уникална архитектура, включително запазени и възстановени къщи от времето на Възраждането.
Обиколката ни е предимно по централните забележителности. Времето беше хубаво за разходка, но крайно неподходящо за снимки, особено в тази част на деня (ей, вече говоря за снимането почти като професионалистите, да можех и да снимам като тях нямаше да е зле...,).

На снимката виждаме част от Римския стадион. Голяма част от стадиона се намира под сградите, а тази част е на показ от миналата година. През годините изглежда фокусът е падал далеч от историята на града и в момента много от нея е заровена под основите. Но важното е, че вече се полагат усилия, където е възможно, да се покаже част от тази история и градът да се превърне в истинска туристическа дестинация.


Централната пешеходна улица е с добре поддържан външен вид и изключително приятна за разходка. Имате богат избор между кафенета, ресторанти и магазини, с две думи - пловдивската Шанз-Елизе.

Задължително обърнете внимание на архитектурата на града! В Пловдив са творили едни от най-видните архитекти, сред които Йосиф Шнитер.


Отправяме се към Стария град, като по пътя отново ни прави впечатление интересната комбинация между съвременна модерна архитектура, възрожденски елементи и класически панелни блокове.



По калдаръмените тесни улички в Стария град на Пловдив срещаме автентични възрожденски къщи, някои с повече от 200 годишна история. Тук и в Копривщица са запазени най-много възрожденски къщи, обикновено собственост на по-заможните фамилии. Похвално е, че се пазят и реставрират, за да могат гостите на града да се запознаят с облика, който градът някога е имал.













Тази тясна уличка ни води към Небет тепе.

Оттам се разкрива разкошна гледка към Пловдив...

Неслучайно е едно от любимото място на младите пловдивчани...

На една от уличките на Стария град срещаме симпатичен мъж, който беше поседнал на тротоара, а до него в безупречни редици бяха строени дървени самолетчета от различни модели и размери. Спираме да ги разгледаме, докато той усърдно дялкаше поредния модел. Талантливият "производител" на тези самолетчета беше много приятен и сладкодумен и с ентусиазъм ни показа моделите си, като демонстрира завидни познания и ни обясни какъв точно е всеки един от самолетите, какви двигатели имат повечето от тях, както и други от основните им характеристики. Разказа ни и на кои от самолетите  е летял, сподели интересни случки от очевидно богатия му опит и ни показа снимка на огромната си колекция дървени самолетчета, до един направени собственоръчно от него - истински фен в най-добрия смисъл на думата. 
А аз се оказах притежател на самолет Месершмит с двигател Даймлер Бенц, с мощност от 1475 конски сили, участник във Втората световна война, който е бил на въоръжение в нашите ВВС.

Отправяме се към Античният театър.
Паметник на Александър Георгиев Николов известен като Сашо Сладура. Бил е джазов музикант и свири като солист цигулар в оркестъра на ресторант „България“, където става любимец на публиката, а прякора си получава заради веселия си и шеговит нрав (информация от мрежата).


Антчният театър на Пловдив е един от най-добре запазените в света. Наистина е вълнуващо да се докоснеш до нещо, създадено преди хиляди години. Разходката ни в Пловдив се превръща в едно пътуване във времето. Театърът е построен през втори век по времето на император Траян. Разположен е между хълм Джамбаз и Таксим тепе. Разкрит е при археологически разкопки през 1968-1979г. и в днешни дни е една от емблемите на града.

Не можах да устоя, когато видях, че в театъра няма никакви посетители. Веднага си взех билет и направих няколко обиколки вътре, за да го нащракам както и откъдето си искам, без да се налага да си пазя кадрите от разхождащи се посетители.

Във фотосесията взе участие и къщата на хълма, позната на зрителите на стария български сериал "Клиника на третия етаж".





В момента, в който през входа влезе голяма група японски (или китайски?) туристи, безгрижната ми фотосесия приключи, това беше сигнал, че трябва да излизам. Все пак, вече бях направил достатъчно снимки, а и не трябва да бъдем егоисти - трябва да оставим и чужденците да се докоснат до атмосферата на Стария Пловдив.



Изглед към един от най-значимите храмове в града - църквата "Света Богородица". Изиграла изключително важна роля в църковно-националната борба за независимост - докато във всички храмове било задължително службите да се водят на гръцки, на празника Рождество Христово на 25 декември.1859г. провдивските духовници отслужили за първи път литургия на български език.